Co to znaczy radzić sobie z emocjami?

05 May 2020

Po pierwsze warto wiedzieć - w jakim celu to robić? Jeśli przyjmiemy do wiadomości, że podstawową funkcją emocji jest przekaz ważnych dla nas o nas informacji to wygląda na to, że radzenie sobie z emocjami to nic innego jak odczytywanie tych informacji z wykorzystaniem ich dla własnego rozwoju.

Tutaj kłania się temat komunikacji a w nim funkcja słuchania siebie samego a następnie innych.

Emocje okazują się być prawdziwym PRZYJACIELEM nie zrażającym się tym, że jest ignorowany, odrzucany traktowany jak wróg, innym razem jak pan, tylko konsekwentnie stuka do naszej świadomości abyśmy usłyszeli widomość jaką nam niesie o NAS SAMYCH i dla Naszego dobra.

To jest czasami jak krzyk małego dziecka, które jest głodne, którego coś boli, które odczuwa jakiś dyskomfort - czegoś potrzebuje i nie zamierza tego tłumić.

Najczęściej rodzice, co prawda z różnym powodzeniem ale jednak starają się odczytać potrzeby dziecka a następnie je zaspokoić. Czasami wymaga to sporego wysiłku i zaangażowania - czasu, uwagi, empatii aby odczytać komunikat niemowlęcia. Trafnie odczytany i wykorzystany opłaca się bardzo dla obydwu stron. 😄

Myślę że, może być podobnie z odczytywaniem własnych potrzeb sygnalizowanych przez doświadczane przez nas emocje.

Co to znaczy kiedy ktoś mówi, że nie radzi sobie z emocjami? Skąd będziesz wiedział, że radzisz sobie z emocjami - po czym poznasz?

Najczęściej kiedy interesuje nas umiejętność radzenia sobie z emocjami to mamy na myśli - co robić w tym momencie kiedy dopadają nas silne emocje?

Recepta na takie sytuacje niewątpliwie jest cenna szczególnie wtedy kiedy mamy tendencje do reagowania zbyt impulsywnego i niszczymy relacje z otoczeniem, bądź kiedy zaczynamy chorować z powodu blokowania emocji.

Rzadko kiedy zajmujemy się emocjami po jakimś czasie, kiedy emocje opadną. Radzenie sobie z emocjami po czasie ma znacznie większe korzyści zarówno dla naszego rozwoju, naszego zdrowia jak i relacji z otoczeniem.

Po chwili tzn. kiedy wracamy do wydarzenia, przyglądając mu się, przyglądamy się emocjom towarzyszącym wydarzeniu i informacjom o nas samych jakie zawarte są w tych emocjach.

Najczęściej możemy wówczas odkryć:

  • -jakie nasze potrzeby zostały niezaspokojone
  • -jakie granice zostały naruszone
  • -jakich umiejętności nam brakuje aby zadbać o siebie nie raniąc innych. 🥰


Radzenie sobie z emocjami po chwili sprzyja naszemu rozwojowi - doświadczane przez nas emocje są kopalnią wiedzy o nas samych jak i innych. Emocje pozwalają zrozumieć samego siebie, poznać nasze mocne i słabe strony a dzięki temu mogą nadać kierunek naszemu rozwojowi a także pozwalają lepiej poznać i zrozumieć innych.

ROZWÓJ INTELIGENCJI EMOCJONALNEJ JEST DUŻYM GWARANTEM UDANEGO ŻYCIA OSOBISTEGO I ZAWODOWEGO, SPRZYJA TEŻ REALIZACJI SWOICH MARZEŃ.

A wiec czy warto radzić sobie z emocjami - czy warto zadbać o siebie?

Konsekwencje nie zaspokojenia wielu potrzeb zarówno natury fizycznej jak i psychicznej są bolesne zarówno dla danej osoby jak i jej otoczenia. W podejściu kiedy emocje traktowane są jak wróg cierpi najbardziej nasze ciało, gdyż blokowane emocje wywołują liczne napięcia, reakcje chemiczne w naszym organizmie, co sprzyja licznym chorobom i dolegliwościom psychosomatycznym.

Podejście emocje to mój pan jest bardziej uciążliwe dla otocznia i relacji jakie mamy z otoczeniem. A więc jeżeli zależy mi na własnym zdrowiu, własnym rozwoju, i na relacjach z otoczeniem to warto radzić sobie z emocjami.

Uważam, że powszechna edukacja w temacie radzenia sobie z emocjami już od najmłodszych lat mogła by w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy funkcjonowania każdego z nas, we wszystkich sferach życia. ZYSKI Z TEGO TYPU EDUKACJI WYDAJĄ SIĘ BYĆ NIE DO PRZECENIENIA i aż dziw bierze że tego typu edukacja jest traktowana po macoszemu.

Choć myślę że pomalutku to się zmienia i zmieniać będzie.

Sobie i Wam tego życzę. 🥰

Pozdrawiam wszystkich, życząc ciągłego odradzania się do piękniejszego, bogatszego, pełnego miłości życia. 😘

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.